Dagboka

Dressen

Eg hadde slite i ein jobb med slipstvang eller dress som arbeidsklede. Heldigvis jobbar eg i ein bransje som tradisjonelt er blant dei meir sjuskete innanfor kontorjobbar. Ein skal kle seg sånn at ein kan intervjue statsministeren, for ein veit aldri kva dagen bringar, fritt sitert etter redaktør i Aftenposten Trine Eilertsen. Sist eg intervjua statsministeren, hadde eg Brann-t-skjorte med teksten «kokende idioter» på meg.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Dagboka

Urnes

Førre gong Noreg var i fotball-VM, var heile fire av spelarane frå indre Nordfjord. Stryn og Hornindal kommune hadde berre 0,1 prosent av folketalet i Noreg, men heile 18 prosent av landslaget. Denne gongen er det ikkje ein einaste frå Sogn og Fjordane i det heile. Det er synd. Derimot er landslagsdraktene pryda med eit mønster frå Urnes stavkyrkje i Sogn. Det er den eldste kyrkja i Noreg, og tømmeret til kyrkjebygget vart hogd allereie på 1070-talet. Det var berre 40 år etter slaget på Stiklestad.

One ring

Som korrupsjonsjeger Eva Joly har sagt til NRK: «De innførte et system som var verdenskjent for å ikke fungere.» Helseplattformen skulle være den ene digitale helsejournalen, på tvers av tre helsenivå i Helse-Midt. Men fastlegene har for lengst sagt at de ikke vil være med. Og i går var det igjen skrotedebatt på Stortinget. Frps Bård Hoksrud påpekte at flere, oss inkludert, har forsøkt å få innsyn i kontrakten Helse Midt har inngått med den amerikanske leverandøren Epic. «Det er bare sladd på sladd», sa Hoksrud, om den store bunken med papir man får «innsyn» i. Journalister som spør, får ikke svar på hva dette har kostet til nå, eller hva prislappen blir videre. Riksrevisjonens estimat var 6,6 milliarder kroner til 2024, og 800 millioner kroner i året etter det.

Sutrefolk

Det er bare å forberede seg. Norge kommer ikke til å vinne VM. Mest fordi andre lag er bedre. Men også personlige feil kan påvirke. Kanskje velger Solbakken feil spillere. Kanskje har en rusten Nyland smøremiddel på hanskene.