Ideer

Pene ting innimellom

Ingen snakket om jødenes skjebne under krigen i Toril Mois oppvekst. Unntaket fant hun i en ungpikebok.

TETT PÅ: Først i voksen alder har jeg innsett at de verste og største historiske hendelsene har skjedd på dørstokken vår, sier litteraturprofessor Toril Moi. Foto: Siv DolmenTETT PÅ: Først i voksen alder har jeg innsett at de verste og største historiske hendelsene har skjedd på dørstokken vår, sier litteraturprofessor Toril Moi. Foto: Siv Dolmen

Vennskapet mellom dem er ennå helt ferskt, og Hanne vet nesten ingenting om Miriam, som sitter overfor henne på pikerommet i familiens nye hus. Hanne har flyttet fra Trondheim til Torshov, der lyden av tyske soldathæler ljomer gjennom brosteinsgatene.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturpolitikk

Frp vil ha mindre «sløsing» i Kultur­de­par­te­mentet. Nå foreslår de å kutte i NFI, Koro og Kultur­tanken.

Kunst

Ansatte ved Munch­mu­seet mener de presses til å ødelegge kunstverk: – Ufattelig urimelig

Bøker

Den verdens­kjente forfat­teren Marilynne Robinson kommer til Oslo i april. – Et gledelig valg, sier redaktør Preben Jordal.