Ideer

Pene ting innimellom

Ingen snakket om jødenes skjebne under krigen i Toril Mois oppvekst. Unntaket fant hun i en ungpikebok.

TETT PÅ: Først i voksen alder har jeg innsett at de verste og største historiske hendelsene har skjedd på dørstokken vår, sier litteraturprofessor Toril Moi. Foto: Siv DolmenTETT PÅ: Først i voksen alder har jeg innsett at de verste og største historiske hendelsene har skjedd på dørstokken vår, sier litteraturprofessor Toril Moi. Foto: Siv Dolmen

Vennskapet mellom dem er ennå helt ferskt, og Hanne vet nesten ingenting om Miriam, som sitter overfor henne på pikerommet i familiens nye hus. Hanne har flyttet fra Trondheim til Torshov, der lyden av tyske soldathæler ljomer gjennom brosteinsgatene.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Akademia

Både Rødt og SV mener det går med for mye ressurser på søknads­skriving i akademia. Det er ikke nødven­digvis de beste forskerne som får midler, ifølge Hege Bae Nyholt.

Sommerlektyre

Kristopher Schau har en irsk og kvante­me­kanisk sommer.

Kulturuka

Nei, alle har ikke like stort ansvar for klima­end­rin­gene.