Ideer

Pene ting innimellom

Ingen snakket om jødenes skjebne under krigen i Toril Mois oppvekst. Unntaket fant hun i en ungpikebok.

TETT PÅ: Først i voksen alder har jeg innsett at de verste og største historiske hendelsene har skjedd på dørstokken vår, sier litteraturprofessor Toril Moi. Foto: Siv DolmenTETT PÅ: Først i voksen alder har jeg innsett at de verste og største historiske hendelsene har skjedd på dørstokken vår, sier litteraturprofessor Toril Moi. Foto: Siv Dolmen

Vennskapet mellom dem er ennå helt ferskt, og Hanne vet nesten ingenting om Miriam, som sitter overfor henne på pikerommet i familiens nye hus. Hanne har flyttet fra Trondheim til Torshov, der lyden av tyske soldathæler ljomer gjennom brosteinsgatene.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kunst

På sitt beste er Sophie Calle en portal inn til den varme konsept­kunsten.

Museum

I en 162 siders lang rapport anklager Det hvite hus det tradi­sjonsrike histo­rie­mu­seet Smith­so­nian Insti­tution for å viske ut den ameri­kanske arven.

Ny norsk sangbok

Kritiker Ida Madsen Hestman mener «Lianer» er en altfor sterk R&B-låt til å bli oversett i musikk­åringer.