Skole

Vil legge ned direktoratet

Etter skandalen med tallrot fra Utdanningsdirektoratet (Udir) om nasjonale prøver har skolepolitiker Eivor Evenrud (Ap) fått nok av direktoratets teknologioptimisme.

Skjermens bakside: Eivor Evenrud (Ap) synes Utdanningsdirektoratet har latt digitaliseringen av skolen gått for langt. Hun har ikke lenger tillit til dem. Foto: Christopher OlssønSkjermens bakside: Eivor Evenrud (Ap) synes Utdanningsdirektoratet har latt digitaliseringen av skolen gått for langt. Hun har ikke lenger tillit til dem. Foto: Christopher Olssøn

Arbeiderparti-politiker i Oslo Eivor Evenrud har mistet all tillit til Utdanningsdirektoratet. Blind tro på teknologi i skolen, kombinert med testfeil og eksamensskandale, gjør at ­politikeren reager. Hun mener ­direktoratet har kjørt seg fast.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Økonomi

Sjeføkonom i Eika-gruppen Jan Ludvig An­dre­assen frykter at krise i bygge­bran­sjen, oljepris­kollaps og en KI-boble som sprekker, kan få store konse­kvenser for norsk økonomi.

Kartlegging

Via nye flyfoto finner Kartverket store mengder kjørespor i norsk natur, samt stier, hytter og mye annet som til nå ikke er kartlagt.

Natur

Økt press på reindrifta øker mengden rein­gjer­der. De som bygger rein­gjer­der, må ta hensyn til fuglenes måte å fly på, sier pensjonist og forsker Kjetil Bevanger.