Økonomi

Nettleia gjør kraftige byks

Prisen du betaler for å få strøm, økte med over 20 prosent i fjor. Flere store nettselskaper varsler nye prishopp for nettleia i 2024.

Må ha det: Avgiften du betaler for å få strøm hjem økte i snitt med over 20 prosent i fjor. Flere store aktører har eller skal sette prisen videre opp i 2024. Foto: Tom Henning BratlieMå ha det: Avgiften du betaler for å få strøm hjem økte i snitt med over 20 prosent i fjor. Flere store aktører har eller skal sette prisen videre opp i 2024. Foto: Tom Henning Bratlie

Mat, renter og kommunale avgifter var ikke det eneste som ble dyrere i fjor. Tall fra Reguleringsmyndighet for energi (RME) i NVE viser at nettleia, prisen du betaler for å bruke strømnettet, gjorde et byks i fjor.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Økonomi

En fersk rapport viser at formuen til verdens milli­ar­dærer vokser fort. I Norge trenger vi en regje­ring­sopp­nevnt forskjell­s­kom­mi­sjon, mener Agenda-rådgiver.

Miljø

Stats­for­val­teren i Troms og Finnmark vil rive ulovlige rein­gjer­der. Disse er til hinder både for vilt og ferdsel i naturen.

Fredsprisen

Tyst fra Nobel­ko­mi­teen: – Jeg kan ikke si noe, så du trenger ikke forsøke engang