Tog

Mantena kan miste 100 folk

Vy ga vedlikeholdsoppdraget for norske tog til sveitsiske Stadler. Dermed står 100 arbeidsplasser på Mantenas verksted i Groruddalen i fare, og Forsvaret frykter for beredskapen.

Reparerer tog: Verkstedet til Mantena i Groruddalen i Oslo kan få betydelig mindre aktivitet om sveitsiske Stadler får oppdraget med å vedlikeholde norske tog. Reparerer tog: Verkstedet til Mantena i Groruddalen i Oslo kan få betydelig mindre aktivitet om sveitsiske Stadler får oppdraget med å vedlikeholde norske tog.

I verkstedhallene til statseide Mantena i Groruddalen i Oslo blir flere tonn tunge understell til norske person- og godstog møysommelig skrudd fra hverandre, fiksa på og satt sammen igjen. Vedlikeholdet sysselsetter rundt 400 arbeidere, men snart kan de miste hver fjerde kollega.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Olje

Både Equinor og Aker BP vil nå at mest mulig av Wisting-ut­byg­gingen skal gå til norsk leve­ran­dør­in­du­stri, sier Equinor-topp.

Turisme

Nordlyset trekker nå flere turister til Troms enn mid­natts­sola, viser nye tall fra turist­næ­ringen.

Olje

LO pressar på for å dra Wisting-utbygginga heim til norsk leverandør­industri. Norsk Industri meiner det også er geopo­li­tiske grunnar til å velja norsk industri.