Tog

Mantena kan miste 100 folk

Vy ga vedlikeholdsoppdraget for norske tog til sveitsiske Stadler. Dermed står 100 arbeidsplasser på Mantenas verksted i Groruddalen i fare, og Forsvaret frykter for beredskapen.

Reparerer tog: Verkstedet til Mantena i Groruddalen i Oslo kan få betydelig mindre aktivitet om sveitsiske Stadler får oppdraget med å vedlikeholde norske tog. Reparerer tog: Verkstedet til Mantena i Groruddalen i Oslo kan få betydelig mindre aktivitet om sveitsiske Stadler får oppdraget med å vedlikeholde norske tog.

I verkstedhallene til statseide Mantena i Groruddalen i Oslo blir flere tonn tunge understell til norske person- og godstog møysommelig skrudd fra hverandre, fiksa på og satt sammen igjen. Vedlikeholdet sysselsetter rundt 400 arbeidere, men snart kan de miste hver fjerde kollega.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Økonomi

LO kritiserer Norges Bank for ikke å ta hensyn til lønns­for­hand­lin­gene. Nå åpner sentral­bank­sjefen for å ta front­fags­mo­dellen inn i en ny økonomisk modell.

Teknologi

KI-fabrikken i Narvik skulle bli en europeisk milepæl for Chat GPT-selskapet Open AI. Nå har selskapet trukket seg.

Økonomi

Sjeføkonom i KS Torbjørn Eika mener høy rente er mer skadelig for norsk økonomi enn prisstig­ningen vi har nå.