Landbruk

Gråter over langreist melk

Tine-bønder i Nord-Norge irriterer seg over at Q-melk kommer nordover, med transportstøtte.

Trafikken flyter: En trailer med Tine-melk kjører over ei bru på Atlanterhavsveien i Møre og Romsdal. Foto: Svein Grønvold, NTBTrafikken flyter: En trailer med Tine-melk kjører over ei bru på Atlanterhavsveien i Møre og Romsdal. Foto: Svein Grønvold, NTB

Gårdbruker Andreas Lund i Harstad, en av de 8000 Tine-bøndene, har erfart at melk fra Nord-Norge blir sendt med trailere til Trøndelag for å bli foredlet, og underveis møter de Q-produkter på vei nordover.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Forsvaret

Ameri­kanske og russiske atomubåter driver katt og mus-lek utenfor Norske­kys­ten, ifølge forsvars­sjefen

Helse

Rus­in­sti­tu­sjoner får stadig dårligere økonomi etter langvarig anbudsrot

Sjøfugl

Rødnebb­terna flyr 84.000 kilometer i året for å overleve klima­end­rin­gene. Nå vil forskere grave dypere i fuglens over­­levelsestaktikk.