Pensjon

LOs pensjonsplan kan falle

Pensjonsaktivister vil få Fellesforbundet til å skrinlegge planene om en ny avtalefestet pensjon.

Skeptisk: Stian Sagvold, klubbleder ved Aker Verdal, er blant de industritillitsvalgte som kan stemme ned forslag om å reformere AFP-ordningen ved vårens tariffoppgjør. Foto: Christopher OlssønSkeptisk: Stian Sagvold, klubbleder ved Aker Verdal, er blant de industritillitsvalgte som kan stemme ned forslag om å reformere AFP-ordningen ved vårens tariffoppgjør. Foto: Christopher Olssøn

Fredag starter landsmøtet i Fellesforbundet, det klart tyngste LO-forbundet i privat sektor. I tillegg til å ha 170.000 medlemmer, er det de som organiserer de såkalte frontfagene i konkurranseutsatt industri. Det de bestemmer seg for, får avgjørende påvirkning på tariffoppgjørene.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kraft

Regje­ringens første forslag til regulering av datasentre kommer i slutten av 2027. Innen den tid kan nye datasentre sluke 60 prosent av kraft­over­skuddet, viser tall fra Statnett.

Arbeidsliv

Det er ikke lov å innføre et krav om tariff­av­tale på offentlige prosjekter innenfor EØS-reglene, mener regje­ringen. Den konklu­sjonen vil Rødt utfordre på Stortinget.

Smarttelefon

Først tok psyko­lo­gene til orde for en 18-årsgrense på smart­te­lefon. Nå følger legene etter i et støtte­opp­rop. Hittil har de fått over 700 sig­na­turer, ifølge initia­tiv­taker Charlotte Lunde.