Skole

Professor vil kaste tester av 6-åringer

83 prosent av førsteklassinger må ta kartleggingsprøve i lesing. Professor Maria Øksnes mener de bør få slippe.

Lek med farger: Elevene på første trinn ved Nardo barneskole i Trondheim har en times frilek hver morgen. Lek med farger: Elevene på første trinn ved Nardo barneskole i Trondheim har en times frilek hver morgen.

De nasjonale kartleggingsprøvene i lesing bør ut av førsteklasse. Det er det klare rådet fra pedagogikkprofessor Maria Øksnes ved NTNU.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Integrering

Regje­ringen gir kommunene marsjordre om å jobbe mot negativ sosial kontroll. Samtidig mister flere inte­gre­rings­or­ga­ni­sa­sjoner stats­støt­ta.

Trygdeskandalen

Nå jubler ofrene etter trygde­skan­dalen

Arbeidsliv

Både Marita Schurmeyer og André Knudsen har måtte vente på sjuke­pen­gar. No streikar dei for betre rettar.