Energi

Havvind i trøbbel

Oljeboom og høye renter skaper utfordringer for det grønne skiftet og havvind. – Vi må akseptere å betale mer, sier Stig Schjølset, fagsjef i Zero.

I motvind: Regjeringen har enorme ambisjoner for ­utbygging av havvind, men nå skaper økte oljepriser, høye renter og rot i leverandørkjeder trøbbel for planene. Bildet er fra Equinors prosjekt Hywind Scotland. Foto: SWFPAI motvind: Regjeringen har enorme ambisjoner for ­utbygging av havvind, men nå skaper økte oljepriser, høye renter og rot i leverandørkjeder trøbbel for planene. Bildet er fra Equinors prosjekt Hywind Scotland. Foto: SWFPA

Innen 2040 er regjeringens mål at det skal produseres nesten like mye kraft fra havvind som fra vann­kraft. Nå skaper økte oljepriser ekstra utfordringer for å nå målet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

Antallet volds­hen­delser og trusler mot lærere fortsetter å øke

Helse

Syke­hjem­met i Oslo ble priva­tisert – 14 ansatte sluttet på ett år

Teknologi

Forbru­ker­rådets Finn Myrstad støtter et forbud mot KI-brillene til tekgi­ganten Meta. I mellomtida synes han brille­butikkene bør ta sin del av ansvaret.