Russland

Norge får nytt luftvern på grensa

Mens det russiske forsvaret er sterkt redusert i grenseområdet mot Norge, blir den norske garnisonen styrket med flere soldater og nytt luftvern.

Grensevakt: Grensejegere vokter og informerer ved varden der Finland, Russland og Norge møtes. Å gå rundt varden er straffbart. Bak tråden til høyre er Russland. Grensevakt: Grensejegere vokter og informerer ved varden der Finland, Russland og Norge møtes. Å gå rundt varden er straffbart. Bak tråden til høyre er Russland.

Helt sør i grenseområdet i Pasvikdalen, ved Treriksrøysa, møtes gresnene til Finland, Norge og Russland. Her blir turgåere tatt imot av norske soldater som gir beskjed om hvilke regler som gjelder, og at det å krysse grensa til Russland er forbudt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Økonomi

LO advarer sentral­bank­sjefen mot å øke renta. Men LO bærer sin del av ansvaret når de ikke respek­terer de økonomiske spille­reg­lene, ifølge makro­øko­nom Martin Blomhoff Holm.

Helse

Finnmark Ap krever nytt bered­skaps­sykehus i Alta – og at Forsvaret tar regninga.

Arbeidsliv

Felles­for­bundet fikk industrien med på å forskut­tere sykepenger. LO krever at regelen også skal gjelde resten av medlemmene – men møter motstand fra NHO.