Kringsjå

Morsarven

Vi har mistet tiår med forskning på de største spørsmålene i europeisk historie på grunn av berøringsangst, advarer Karin Bojs.

­Vinča-kvinnen: Kvinnestatue fra den rike jordbrukskulturen i Vinča i dagens Serbia. FOTO: Lessing/AKG-images­Vinča-kvinnen: Kvinnestatue fra den rike jordbrukskulturen i Vinča i dagens Serbia. FOTO: Lessing/AKG-images

Hun var til stede, den svenske vitenskapsjournalisten Karin Bojs, da over 80 år gamle Colin Renfrew, som blir kalt en legendarisk Cambridge-arkeolog, begravde stridsøksa overfor en fagfelle. Han tilegnet hele sin forelesning til en kvinne han hadde vært dypt uenig med, og på utsøkt engelsk bøyde han av: «Certainly I was wrong».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Tidens tegn

Kringsjå

Joel Christian Gills tegninger om rasisme er forbudt av USAs krigs­de­par­te­ment.

Lov og rett

Philippe Sands var med da Augusto Pincohet ble stilt for retten. Han advarer mot offer­hie­rar­kier.

På sengekanten

Filmre­gissør og multi­ta­lent