Levekostnadskrisa

Tvinger ned mat-prisene

Italia tyr til et nytt grep i inflasjons­krisa: Produsenter og forhandlere skal overvåke og holde matvarepriser nede i tre måneder. Et populistisk grep, mener økonomiprofessor.

Forhandlet i månedsvis: Italias statsminister Giorgia Meloni utenfor Palazzo Chigi i juni. I månedsvis har hennes regjering vært i forhandlinger med den italienske matvarebransjen for å dempe prisnivået. Foto: ANDREAS SOLARO, AFP/NTBForhandlet i månedsvis: Italias statsminister Giorgia Meloni utenfor Palazzo Chigi i juni. I månedsvis har hennes regjering vært i forhandlinger med den italienske matvarebransjen for å dempe prisnivået. Foto: ANDREAS SOLARO, AFP/NTB

Pastakrise, pastaprotester og tilløp til pastastreik. Det siste året har sinnet i deler av den italienske befolkningen vokst i takt med prisen på italieneres favorittkilde til karbohydrater.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Kina

Donald Trump er i dag i Beijing på jakt etter lyspunkt i hans ellers krise­be­tonte utenriks­po­li­tikk. Xi Jinping håper Trumps fokus på kommer­si­elle interesser kan gi stabilitet til forholdet.

Storbritannia

Stats­mi­nister Keir Starmer vil ikke gå av, men en maktkamp tar allerede form i Labour. Det vil ødelegge mer for partiet, mener tidligere Labour-rådgiver James Schneider.

Iran-krigen

Egypt har sendt kampfly og luftvern til golfen.