Levekostnadskrisa

Tvinger ned mat-prisene

Italia tyr til et nytt grep i inflasjons­krisa: Produsenter og forhandlere skal overvåke og holde matvarepriser nede i tre måneder. Et populistisk grep, mener økonomiprofessor.

Forhandlet i månedsvis: Italias statsminister Giorgia Meloni utenfor Palazzo Chigi i juni. I månedsvis har hennes regjering vært i forhandlinger med den italienske matvarebransjen for å dempe prisnivået. Foto: ANDREAS SOLARO, AFP/NTBForhandlet i månedsvis: Italias statsminister Giorgia Meloni utenfor Palazzo Chigi i juni. I månedsvis har hennes regjering vært i forhandlinger med den italienske matvarebransjen for å dempe prisnivået. Foto: ANDREAS SOLARO, AFP/NTB

Pastakrise, pastaprotester og tilløp til pastastreik. Det siste året har sinnet i deler av den italienske befolkningen vokst i takt med prisen på italieneres favorittkilde til karbohydrater.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Saudi-arabia

Saudi-Arabia er fanget i en hengemyr i Jemen.

Brasil

Brasils president stiger på målingene etter å ha fått godkjent en populær arbeids­livs­re­form.

Reportasje

I skyggen av boset­ter­terror og folkemord kjempes en kamp for å gjenreise Palestinas forfalne demokrati.