Velferd

Fagfolk-byks i barnehagene

Fra 2016 til 2022 har andelen ansatte i kommunale barnehager med fagutdanning økt fra 45 til 62,5 prosent i Oslo.

Fornøyd: Oslo-byråd Rina Mariann Hansen (Ap) leker litt med ball med et av barna i Gullberget barnehage, mens bydelsutvalgsleder Rashid Nawaz (Ap) ser på. De er glade for at andelen fagutdannede barnehageansatte i byen er på vei opp. Fornøyd: Oslo-byråd Rina Mariann Hansen (Ap) leker litt med ball med et av barna i Gullberget barnehage, mens bydelsutvalgsleder Rashid Nawaz (Ap) ser på. De er glade for at andelen fagutdannede barnehageansatte i byen er på vei opp.

For åtte år siden, før de rødgrønne tok over styringen i Oslo, hang de kommunale barnehagene etter de private når det gjaldt andelen ansatte med fagutdanning. Siden har trenden snudd.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Jordbruk

Staten vil bruka over 12 milliardar kroner for å gjera landbruket meir kli­mavenn­leg. Sjølv saknar landbruket vilje til å løfta fattige bønder.

Trygdeskandalen

Nå er det klart for SVs Marian Hussein hva som gikk galt i trygde­skan­dalen: Enkelt­men­nesket ble oversett.

Sjømat

Rense­fis­ken spiser lus fra laksen. Nå vil en ekspert­gruppe forby den, fordi den ikke gjør jobben sin godt nok.