Ideer

Arnljot den allsidige

Målmann og modernist. Ironiker og teaterradikaler. Arnljot Eggen ville fylt hundre år i morgen.

FARSFIGUR: Sammen med Kjell Askildsen var Arnljot Eggen en viktig rollemodell for unge, radikale forfattere på 1960-tallet. Foto: SamlagetFARSFIGUR: Sammen med Kjell Askildsen var Arnljot Eggen en viktig rollemodell for unge, radikale forfattere på 1960-tallet. Foto: Samlaget

Det neste diktet jeg skal lese, handler også om ord , sier Arnljot Eggen. Poeten sitter pent antrukket i et svart-hvitt NRK-studio på tidlig 1970-tall. Hendene er foldet, det kan man så vidt se bak en enorm blomsteroppsats. Rundt ham sitter ungdommen og lytter andektig.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Festival

Festi­valens nye VIP-tilbud lover «den perfekte kombi­na­sjonen av festival og komfort». Øya er blitt til flere øyer, mener kritiker.

Scenekunst

Bransje­ve­teran Tove Bratten mener både regje­ringen og Kultur­rådet fortjener et kritisk blikk etter nedleg­gelsen av Verdens­teatret.

Akademia

Flere har hevdet at Norge bruker for mye ressurser på forsk­nings­by­rå­krati og at Forsk­nings­rådet bør inn­skren­kes. Rådet forsvarer egen posisjon.