Utdanning

Rektorer ønsker seg kvotering

Hvordan skal universiteter og høyskoler utjevne de store kjønnsforskjellene på visse studier? Flere peker på kjønnskvotering.

Er for kvoter: Universitetet i Oslo har gjort analyser som indikerer at kvoter er mer effektivt enn kjønnspoeng, forteller rektor Svein Stølen. Foto: John Trygve TollefsenEr for kvoter: Universitetet i Oslo har gjort analyser som indikerer at kvoter er mer effektivt enn kjønnspoeng, forteller rektor Svein Stølen. Foto: John Trygve Tollefsen

Mandag skrev Klassekampen at det har vært en tredobling av utdanninger med kjønnspoeng for gutter. Samtidig har antallet studier med «kvinnepoeng» sunket.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Statsbudsjett

Verken Creo eller Filmfor­bundet har store håp for stats­bud­sjettet. – De siste årene har vi bare hørt at det må strammes inn, sier Creos Hans Ole Rian.

Kulturtirsdag

I høst løfter Nasjo­nal­bi­blio­teket frem kinares­tau­ran­tene, rocke­kok­kene og det nynordiske kjøkkenet som brikker i landets nyere kultur­his­torie.

Tidsskrift

Med tids­skrif­tet «Samtal» vil en gruppe forskere fra Norge, Sverige og Danmark gi samfunns­forskningen tilbake til folket.