Bistand

SOS i SOS-barnebyer

En granskingsrapport slår alarm om overgrep og korrupsjon i SOS-barnebyer. Tre personer i toppledelsen har erklært seg inhabile.

KREVER HANDLING: Sissel Aarak, leder av SOS-barnebyer Norge, forventer at de ansvarlige blir holdt ansvarlig etter at en internasjonal gransking bekrefter og utfyller de alvorlige funnene fra den norske granskingsrapporten fra 2021. KREVER HANDLING: Sissel Aarak, leder av SOS-barnebyer Norge, forventer at de ansvarlige blir holdt ansvarlig etter at en internasjonal gransking bekrefter og utfyller de alvorlige funnene fra den norske granskingsrapporten fra 2021.

En internasjonal granskingskommisjon bekrefter at det har skjedd overgrep og økonomiske lovbrudd i den verdensomspennende bistandsorganisasjonen SOS-barnebyer. I en årrekke ble ikke varsler tatt på alvor.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Sykehusbygg

Firma uten tariff­av­tale fikk kontrakt på 116 millioner kroner for tømre­arbeid på Nye Aker sykehus. Nå er de konkurs, og Syke­hus­bygg får kritikk for anbuds­pro­sessen.

Korn

Det norske folk skal på nytt lære å spise bygg, sier daglig leder Torunn Nordbø i Opplys­nings­kon­toret for korn og brød.

Fattigdom

En av fem har ikke råd til tannlege, ifølge ny forskning. Mange må velge mellom å betale strøm­regningen eller kjøpe mat, sier Marthe Øyangen i Hjelp mæ å hjelpe.