Bistand

SOS i SOS-barnebyer

En granskingsrapport slår alarm om overgrep og korrupsjon i SOS-barnebyer. Tre personer i toppledelsen har erklært seg inhabile.

KREVER HANDLING: Sissel Aarak, leder av SOS-barnebyer Norge, forventer at de ansvarlige blir holdt ansvarlig etter at en internasjonal gransking bekrefter og utfyller de alvorlige funnene fra den norske granskingsrapporten fra 2021. KREVER HANDLING: Sissel Aarak, leder av SOS-barnebyer Norge, forventer at de ansvarlige blir holdt ansvarlig etter at en internasjonal gransking bekrefter og utfyller de alvorlige funnene fra den norske granskingsrapporten fra 2021.

En internasjonal granskingskommisjon bekrefter at det har skjedd overgrep og økonomiske lovbrudd i den verdensomspennende bistandsorganisasjonen SOS-barnebyer. I en årrekke ble ikke varsler tatt på alvor.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Leigemarknad

Sosial­byråd i Bergen Charlotte Spurkeland (H) vil at re­gje­ringa skal gjera det enklare for utleigarar å tena pengar.

Kunstig intelligens

Navs interne KI-tjeneste «Bob» får 4000 henven­delser fra veiledere hver dag. Tekno­logi­di­rektør Nicolai Høge har likevel ingen planer om å la KI styre saksbe­hand­lingen – ennå.

Tannhelse

Den nye danske regje­ringen varsler gratis tannlege for alle innen 2035. Tilhen­gerne av norsk tannhelse­reform blir inspirert.