Bistand

SOS i SOS-barnebyer

En granskingsrapport slår alarm om overgrep og korrupsjon i SOS-barnebyer. Tre personer i toppledelsen har erklært seg inhabile.

KREVER HANDLING: Sissel Aarak, leder av SOS-barnebyer Norge, forventer at de ansvarlige blir holdt ansvarlig etter at en internasjonal gransking bekrefter og utfyller de alvorlige funnene fra den norske granskingsrapporten fra 2021. KREVER HANDLING: Sissel Aarak, leder av SOS-barnebyer Norge, forventer at de ansvarlige blir holdt ansvarlig etter at en internasjonal gransking bekrefter og utfyller de alvorlige funnene fra den norske granskingsrapporten fra 2021.

En internasjonal granskingskommisjon bekrefter at det har skjedd overgrep og økonomiske lovbrudd i den verdensomspennende bistandsorganisasjonen SOS-barnebyer. I en årrekke ble ikke varsler tatt på alvor.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Ukraina

Kritikken mot Jonas Gahr Støre og Alexander Stubb er lettvint og utan strategisk djupn, seier utanriks­forskar og tidlegare diplomat Henrik Thune.

Arbeidsliv

På kort tid har ny satsning i Nav fått over 500 unge i jobb. Løsningen er å la arbeids­giverne selge seg inn hos de arbeids­le­dige.

Helse

Det norske helse­ve­senet må styrast av poli­ti­karar, seier Sp-nestleiar Kjersti Toppe.