Havvind

Kan senda kraft til Ekofisk

Vindkraft frå Sørlege Nordsjø II kan gi straum til Noregs fyrste oljefelt. Regjeringa vil sjå positivt på eit havvindkonsept som legg til rette for elektrifisering.

VETERAN: Ekofisk blei funne i 1969 og sett i produksjon i 1971. Her er det gamle hotellet heilt til venstre, etterfølgt av 2/4 C. Deretter følger bore- og produksjonsplattforma X, tilknytt prosessering- og transportplattforma J som er knutepunkt for all produksjon frå dei tre felta i Ekofisk-området. Bildet er tatt frå bustad- og feltsenterplattforma L. Marie von KroghVETERAN: Ekofisk blei funne i 1969 og sett i produksjon i 1971. Her er det gamle hotellet heilt til venstre, etterfølgt av 2/4 C. Deretter følger bore- og produksjonsplattforma X, tilknytt prosessering- og transportplattforma J som er knutepunkt for all produksjon frå dei tre felta i Ekofisk-området. Bildet er tatt frå bustad- og feltsenterplattforma L. Marie von Krogh

Hausten 1969 spruta olja opp frå ein brønn i Nordsjøen. Sidan 1971 har det vore produksjon på Ekofisk, som framleis er i drift. Utbygginga har skjedd i fleire fasar, og framleis er det planar om olje- og gassproduksjon frå Ekofisk heilt til 2050.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Adhd

Private tjener godt på å utrede ADHD og autisme

Barnevern

Når barne- og fami­lie­mi­nister Lene Vågslid (Ap) sier at insti­tu­sjonsbarn har gode muligheter til å varsle, har hun mis­for­stått, mener «Alex».

Politikk

To tidligere ledere av Samepo­litisk råd i SV melder seg ut av partiet. Tre styre­med­lemmer og en vara i rådet vil ikke ta gjenvalg.