Trygdeoppgjøret

Vil gi ekstra trygdekroner

Rødt og SV vil gjøre som LO og løfte de lavtlønte i årets trygdeoppgjør.

Ønsker løft: Mimir Kristjánsson (Rødt) får meldinger fra personer på Navs minstesatser som må velge mellom mat og strøm. Nå ber han om at de laveste ytelsene økes til over fattigdomsgrensa. Ønsker løft: Mimir Kristjánsson (Rødt) får meldinger fra personer på Navs minstesatser som må velge mellom mat og strøm. Nå ber han om at de laveste ytelsene økes til over fattigdomsgrensa.

Årets trygdeoppgjør er klart, og grunnbeløpet er økt med 6,41 prosent. For dem med de høyeste ytelsene, betyr det en grei slump penger, men for ei med minstesats for arbeidsavklaringspenger vil det bety en økning på bare 14.286 kroner i året, opp til 237.240 kroner.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Sametinget

Et dramatisk møte førte til mistil­lits­forslag og anklager om hemme­lig­hold. Alle partier må roe gemyttene, oppfordrer jurist og forsker Ande Somby.

Nedrustning

Professor Målfrid Braut-Hegghammer får Ingrid Aunes minnepris for sitt arbeid for kjerne­fy­sisk ikke-spredning og ned­rust­ning.

Barnevern

Hvorfor har regje­ringen brukt over fem år på å skjerpe politi­at­testen for ansatte i barne­ver­net? Det vil ikke justis­mi­nis­teren svare på.