Fiskeri

Følger skreien nordover

Fiskerparet fra Lofoten måtte i år til Finnmark for å finne skrei. Varmere vann er blant årsakene til at skreien flytter seg stadig lenger nord.

På reise: Sjarkfiskerne Erika Gudinaite og Anders Skogheim fra Steigen droppet i år Lofotfisket. De har heller tatt gode torskefangster i Vest-Finnmark. På reise: Sjarkfiskerne Erika Gudinaite og Anders Skogheim fra Steigen droppet i år Lofotfisket. De har heller tatt gode torskefangster i Vest-Finnmark.

Fiskerekteparet Erika Gudinaite og Anders Skogheim bor i Steigen på «innersida» av Lofoten og har tidligere hatt kort vei til skreifisket. Men i år måtte de til Vest-Finnmark for å få tak i torsken som kommer inn fra havet for å gyte.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Utdanning

På ett punkt gjør norsk skole det bedre enn snittet: Elevene trives og er mindre ensomme enn i mange andre land.

Samferdsel

Hurtig­båt­ruter og ferje­strek­ninger langs hele kysten kansel­leres på grunn av mannskaps­mangel. Ordføreren i Måsøy ber om tiltak.

Barnevern

Fortsatt er vedtaket om strengere politi­at­test-ordning for barne­verns­an­satte «under be­hand­ling» i regje­ringen.