Arbeidsliv

Lærere frykter flukt fra yrket

Søkertallene stuper, og mange lærere vurderer å skifte jobb. Nå gjelder det, sier lærerne før lønnsoppgjøret.

URO: Bjørn Skar, Mia Mjølhus og Ola Berger Stai jobber som kontaktlærere på Sverresborg ungdomsskole i Trondheim. De er bekymret for rekrutteringen til yrket om ikke lønna heves. URO: Bjørn Skar, Mia Mjølhus og Ola Berger Stai jobber som kontaktlærere på Sverresborg ungdomsskole i Trondheim. De er bekymret for rekrutteringen til yrket om ikke lønna heves.

I dag møtes partene i lønns­oppgjøret i kommunesektoren til forhandlinger. Utfallet kan få mye å si for framtida til norsk skole om man skal tro lærere Klassekampen har vært i kontakt med.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Statsbudsjettet

I fjor reddet Aps budsjett­part­nere folke­høg­sko­lene, skognæ­ringen og Antira­sistisk Senter. Nå foreslår regje­ringen å nulle de andre partienes seire.

Sametinget

Sametinget ville ha mer penger fra stats­bud­sjettet for å rette opp fornorsknings­politikk, men fikk nei fra regje­ringen.

Arbeidsliv

Etter to ukers streik ved omsorgs­bedrifter står LO og NHO langt fra hverandre. Tina Nguyen håper og tror arbeids­giverne vil komme dem i møte snart.