DebattKriminalomsorg

Er innsattes liv mindre verdt?

Til tross for en dyster selvmordsstatistikk i norske fengsler, er det ingen norske partier som går til valg på å bedre soningsforholdene til de innsatte. Norge hadde 19 selvmord per 10.000 innsatte i 2019. Bare siden 2008 har det vært minst 71 selvmordstilfeller i norske fengsler. Den siste tiden har vi hørt om selvmord som gjennomføres foran andre innsatte og om betjenter som er vitne til at selvmord skjer på den innsattes celle, men uten at de har tilstrekkelig kapasitet eller ressurser til å avverge situasjonen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Debatt

Forlagsbransjen

Okto­ber­brevet 2025

Vi, undertegnede Oktoberforfattere, ønsker med dette å gi en uttalelse i forbindelse med at Forlaget Oktobers majoritetseier, Aschehoug AS, er lagt ut for salg. Vi henvender oss til nåværende eier og til potensielle kjøpere av Aschehoug og/eller Forlaget Oktober. Vi ønsker å gjøre oppmerksom på hva Oktober er for oss, og hvilken betydning det har og har hatt for våre forfatterskap. Vårt engasjement må sees som en tillitserklæring til det Oktober vi kjenner, en tillitserklæring til den autonome redaksjonelle linjen og markedsmessige stillingen som har vært og er Forlaget Oktobers identitet. Forlaget Oktobers eiere har forstått og respektert at redaksjonell autonomi er en forutsetning for forlagets litterære posisjon nasjonalt og internasjonalt. Forlaget Oktober har benyttet autonomien til å sette høye og krevende litterære standarder for sine utgivelser, og har alltid vært rede til å utvikle disse. Rundt denne virksomheten har forlaget, gjennom mange års bevisst, møysommelig og målrettet arbeid, bygget opp et litterært miljø av forfattere, oversettere, konsulenter, bokdesignere, redaktører og språkvaskere.

Israel og palestina

Har Norge glemt pale­stinske barn på FNs barnedag?

20. november er FNs internasjonale barnedag. Det er nå 36 år siden FNs konvensjon om barns rettigheter ble vedtatt, også av Israel og Norge. Alle barn har de samme rettighetene. De er født frie og er like mye verdt. De har rett til beskyttelse, best mulig helsehjelp og nok mat og drikke. Og de har rett til å gå på skole, til lek, fritid og hvile.

Toll

Vær litt hyggelig, EU?

Nå innfører EU toll som kan koste mange norske arbeidsplasser. Kanskje ville det da for regjeringen være fornuftig å minne EU om hvilken betydning norsk olje, gass og kraft har? EUs utenrikskomité kom nettopp med en uttalelse om at de ønsker Island og Norge inn i EU. De sier også at norsk olje og gass og krafthandel gjennom kabler er «uvurderlig for EUs energisikkerhet». Norge leverer 25–30 prosent av EUs gassimport, en kritisk del av unionens energisikkerhet. Så derfor, Støre: Hvorfor ikke be EU være litt hyggelig til gjengjeld når Norge leverer dem noe de selv kaller uvurderlig, noe de bare må ha?.