IntervjuBøker

Historier fra endestasjonen

Elisabeth Beanca Halvorsen ser helst at man lar døde forfattere være i fred. Men selv har hun avlagt sju forfatteres dødssted en litterær visitt.

LYSTIG OM DØDEN: – Siden jeg var barn har jeg vært interessert i en grotesk og svart humor. Dette har overhodet ikke vært et trist prosjekt å jobbe med, sier Elisabeth Beanca Halvorsen om «Flyktning i paradis. Scener fra syv dødssteder», en bok om forfatteres dødssteder. LYSTIG OM DØDEN: – Siden jeg var barn har jeg vært interessert i en grotesk og svart humor. Dette har overhodet ikke vært et trist prosjekt å jobbe med, sier Elisabeth Beanca Halvorsen om «Flyktning i paradis. Scener fra syv dødssteder», en bok om forfatteres dødssteder.

På Vår Frelsers gravlund i Oslo har Arnulf Øverland fått kalott og skulderputer av snø. Mellom snøfonner og gravstøtter går oversetter og forfatter Elisabeth Beanca Halvorsen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kommentar

Så er den her: Det mørke ritualet man kaller en debatt.

Kulturrådet

Forsker foreslår å inkludere svenske og danske kunstnere i Kultur­rådet for å redusere antall habi­li­tets­saker.

Kunst

Hagens kunst­skat­ter skulle egentlig til Nasjo­nal­mu­seet, men slik ble det ikke. – Et sorgka­pittel, sier kunst­his­to­riker Øystein Ustvedt.