Mat

Lagrer Ukrainas frø

Dypt inne i permafrosten på Svalbard har Ukraina lagret sine viktigste frø. Såkorn er også utsatt for krigens herjinger.

FRYSEBOKS: Svalbard globale frøhvelv er en backup for viktige matvare-frø fra nærmere 200 land og regioner. Lageret er dypt inne i fjellet. Foto: Ole Magnus RappFRYSEBOKS: Svalbard globale frøhvelv er en backup for viktige matvare-frø fra nærmere 200 land og regioner. Lageret er dypt inne i fjellet. Foto: Ole Magnus Rapp

Krigsherjede Ukraina er et av klodens viktigste spiskammerser. Før krigen var landet verdens tredje største eksportør av korn og størst på solsikkeolje. I Svalbard globale frøhvelv har jordbrukslandet sørget for å lagre 139 ulike frøtyper. Her er hvete og andre korntyper, samt solsikke og mais.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Måling

Frp befester posisjonen som Norges største parti, som sammen med Høyre og KrF sikrer borgerlig flertall helt uten Venstre.

Fotball-vm

Over hele landet forbereder politiet seg på kveldens kvart­fi­nale i VM. Mangel på politifolk gjør jobben vanske­li­gere, mener fagfor­eningen.

Ministernes mester

Kari Nessa Nordtun er noko så sjeldan som ein godt likt Ap-­­politikar. Det einaste problemet er at ho ikkje vil bli partileiar.