Lønsoppgjeret

Reagerer på LO

LO vil proritere dei lågtlønte, men lærarane kontrar med at dei har vore lønstaparar lenge.

Vil ha meir: Steffen Handal er lærar og tillitsvald som har vore leiar for Utdanningsforbundet sidan 2015. Han går inn i lønsforhandlingane endå ein gong med mål om å auke lærarløna, som har hengt etter andre i mange år. Foto: Christopher OlssønVil ha meir: Steffen Handal er lærar og tillitsvald som har vore leiar for Utdanningsforbundet sidan 2015. Han går inn i lønsforhandlingane endå ein gong med mål om å auke lærarløna, som har hengt etter andre i mange år. Foto: Christopher Olssøn

Etter streikar i både 2021 og 2022 går lærarane kanskje ikkje inn i lønsoppgjeret med optimisme. Leiar i Utdanningsforbundet Steffen Handal meiner bruken av frontfagsmodellen, der konkurranseutsett sektor forhandlar først og alle andre etterpå, ikkje fungerer.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arktis

Varmere vann og nye arter fra sør presser de arktiske artene. Den nesten usynlige ishavsåta er viktigst, og allerede ser forskerne endringer.

Budsjett

Høyresida i Trondheim skal kutte i eien­doms­skatten. Med det sparer byens boligeiere 11 kroner i måneden.

Innvandring

Ap lover strammere innvandrings­politikk. Men Høyre vil gå lenger.