IntervjuBøker

På sporet av heldige øyeblikk

I «Kairos» forteller Jenny Erpenbeck om DDRs siste år gjennom et tilfeldig møte mellom to mennesker.

Tilbake til DDR: Jenny Erpenbeck er i Norge for å snakke om sin siste roman, «Kairos». Her skildrer hun generasjonsskillene i DDR-regimets siste år. Tilbake til DDR: Jenny Erpenbeck er i Norge for å snakke om sin siste roman, «Kairos». Her skildrer hun generasjonsskillene i DDR-regimets siste år.
  • Kairos er den greske guden for heldige øyeblikk. Han har en hårlokk i panna, og det er bare der man kan gripe ham mens han glir forbi. Men hva gjør et øyeblikk heldig?

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Kultur

Ved veis ende

Dag Solstad (1941–2025).

Litteratur

Vi spurte kultur­ar­bei­dere, fagfor­eningsfolk og samfunns­topper om Dag Solstads forfat­ter­skap.

Litteratur

Expressens kultur­re­daktør Victor Malm sørger over Dag Solstads bortgang og synes det er sørgelig at Nobel­prisen i litteratur uteble.