Europa

Europa frykter framtida

Krisefrykt preger både Davos-topper og Europas befolkninger. Men støtten til Ukraina og EU består, viser målinger.

KALD KRIG: Finnene Ville Rinta (37), Jenna Tuominen (31) Seea Bottom (7) og Paulus (4) hjemme i en kald badstue i Isoekyroe i fjor høst. Finske myndigheter oppfordret befolkningen til å skru ned varmen og droppe saunaen, etter Russland kuttet gassen til landet. Europa preges av uro for krig, priskrise og klimaendringer. Foto: Olivier Morin, AFP/NTBKALD KRIG: Finnene Ville Rinta (37), Jenna Tuominen (31) Seea Bottom (7) og Paulus (4) hjemme i en kald badstue i Isoekyroe i fjor høst. Finske myndigheter oppfordret befolkningen til å skru ned varmen og droppe saunaen, etter Russland kuttet gassen til landet. Europa preges av uro for krig, priskrise og klimaendringer. Foto: Olivier Morin, AFP/NTB

I kriserammede Storbritannia er det i dag varslet nye protester mot regjeringens forsøk på å innføre en lov som angriper britiske arbeideres rett til å streike. Flere slike protester ble holdt denne helgen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Iran

Iran lover å svare dersom Donald Trump går etter kraft­ver­kene. Men folke­retts­ekspert Cecilie Hel­les­tveit sier sterke krefter er i sving for å hindre eskalering.

Venezuela

I Venezuela har hele den militære topple­delsen blitt byttet ut. – Oppsiks­vek­kende, sier Ronald Mayora Synnes.

Folkerett

Da Sør-Afrika tok Israel til FN-domstolen med folkemord­anklager, varslet Tyskland at de ville ta israelerne i forsvar. Nå trekker den tyske regje­ringen planene.