Ukraina

– En planlagt operasjon

Ukrainas president mener forsvaret deres svekkes av fartsbegrensninger på Starlink-systemet, og peker på amerikanske myndigheter.

Ruiner: Folk passerer en garasje truffet av en russisk missil. Russland har trappet opp missilangrepene de siste ukene, og Ukrainas luft­forsvar klarer ikke å holde tritt. Foto: Evgeniy Maloletka, AP/NTBRuiner: Folk passerer en garasje truffet av en russisk missil. Russland har trappet opp missilangrepene de siste ukene, og Ukrainas luft­forsvar klarer ikke å holde tritt. Foto: Evgeniy Maloletka, AP/NTB

Den ukrainske regjeringen sier fartsbegrensninger på landets bruk av det viktige satellittnettverket Starlink har forstyrret flere militæroperasjoner langs fronten mot Russland.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Serbia

Etter to år med protester utfordrer student­be­ve­gelsen makta i Serbia. Utfallet kan få betydning for serbernes tillit til demo­kra­tiet, mener jurist og aktivist.

Frankrike

1200 personer er pågrepet og 150 politifolk er skadet i lørdagens voldsomme demon­stra­sjoner i Frankrike, sier regje­ringen i Paris.

Saudi-arabia

Saudi-Arabia er fanget i en hengemyr i Jemen.