Økonomi

Flere vil merke de høye prisene

I går måtte dagligvarebransjen svare regjeringen på de raskt økende matvareprisene. Stigende priser på mat kan føre til mer matnød, frykter forsker.

HISTORISK HOPP: Tore Sørnes (36) er blant dem Klassekampen traff på Rema 1000 på Trondheim Torg. Han håper prisene på basisvarer og frukt og grønt holder seg på dagens nivå. HISTORISK HOPP: Tore Sørnes (36) er blant dem Klassekampen traff på Rema 1000 på Trondheim Torg. Han håper prisene på basisvarer og frukt og grønt holder seg på dagens nivå.

– Det er jo overraskende. Jeg merker det når vi drar kortet, sier Tore Sørnes (36) om at matvareprisene har økt med 11,5 prosent det siste året.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kraft

Regje­ringens første forslag til regulering av datasentre kommer i slutten av 2027. Innen den tid kan nye datasentre sluke 60 prosent av kraft­over­skuddet, viser tall fra Statnett.

Arbeidsliv

Det er ikke lov å innføre et krav om tariff­av­tale på offentlige prosjekter innenfor EØS-reglene, mener regje­ringen. Den konklu­sjonen vil Rødt utfordre på Stortinget.

Smarttelefon

Først tok psyko­lo­gene til orde for en 18-årsgrense på smart­te­lefon. Nå følger legene etter i et støtte­opp­rop. Hittil har de fått over 700 sig­na­turer, ifølge initia­tiv­taker Charlotte Lunde.