Hvit på innsida

Odelsgutten: Brynjulf Jung Tjønn vokste opp som bondesønn i Vik i Sogn, men han kunne ikke leve opp til forventningen om å overta gården. Odelsgutten: Brynjulf Jung Tjønn vokste opp som bondesønn i Vik i Sogn, men han kunne ikke leve opp til forventningen om å overta gården.

En sein fredagskveld i april 1999 ble indisk-adopterte Arve Beheim Karlsen jaga over ei bru i tettstedet Sogndal på Vestlandet. Bak ham kom to unge menn som ifølge tiltalen ropte «drep han», «drep denne negeren».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Portrett

Silje Hammerstad står i front for noregs­his­torias lengste læ­rar­streik. I Bibelen finn ho streike­kraft.

Mina Adampour har gjort flere mislykkede forsøk på å pensjonere seg fra samfunns­de­batten. Denne gang var det naturen som fikk henne på jobb igjen.

Elin Ørjasæter har skyhøg kulturell kapital, men er ikkje inter­essert i kultur.