Økonomi

Ber om skatte­kutt

En barnehagemillionær er den siste i rekka av rike nordmenn som flytter til Sveits. Politikerne må kutte i skattene, sier NHO-topp Anniken Hauglie.

Ikke dra: ­Anniken ­Hauglie i NHO vil at rike nordmenn blir i landet. Det synes hun ­regjeringen også bør ­ønske. Ikke dra: ­Anniken ­Hauglie i NHO vil at rike nordmenn blir i landet. Det synes hun ­regjeringen også bør ­ønske.

Mange år var det mer prat enn handling for rike nordmenn som mente at det ville være bedre å flytte til utlandet for å slippe norsk skatt. I 2022 endret det seg. I alt 38 flyttet utenlands, hele 29 av dem til Sveits. Så langt i år har to til flyttet ut – barnehagemillionær Eystein Sævareid Aase som den siste. Denne uka meldte han flytting til Lugano i Sveits.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Innenriks

Kraft

Industri­tillitsvalgte i Felles­for­bundet vil stramme opp LOs kraft­po­li­tikk, men møter motstand fra tillits­valgte i andre industri­forbund.

Skatt

Lavere for­mues­skatt er dårlige nyheter for kvinner, ifølge Kilden kjønns­forsk­ning.

Lo

LOs neste leiar Kine Asper Vistnes vil hjelpa Raudt over sperre­gren­sa. Ap-topp vil ha eit tettare samarbeid med partia på venstre­sida.