Villaks

Ønsker jakt på sel som spiser opp laks

Sel forsyner seg godt av villaksen på vei til og fra Tanaelva. Selen er fredet, men nå krever Tana kommune at jakt må bli tillatt.

Vil oppheve fredning: Fisket i Tanaelva har vært stanset de to siste årene på grunn av svak bestand av villaks. Kommunen mener fredning av sel er en viktig årsak. Foto: Ole Magnus RappVil oppheve fredning: Fisket i Tanaelva har vært stanset de to siste årene på grunn av svak bestand av villaks. Kommunen mener fredning av sel er en viktig årsak. Foto: Ole Magnus Rapp

Da det var tillatt med jakt, holdt selbestanden seg på 12–15 dyr. Men etter at munningen av Tanaelva ble naturreservat i 1991, har bestanden økt. Nå teller lokalbefolkningen flere hundre sel av arten havert og steinkobbe.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Datasenter

Menings­måling viser stor folkelig motstand mot nye datasentre. Rødt vil ha en «pa­nikk­lov» i datasenter-byggingen.

Pride

Dragartist Jenny Ellefsen vil lage et alter­nativt arran­gement til Moss Pride etter at de booket kontro­ver­siell orga­ni­sa­sjon.

Energi

Mens MDG vil forkaste norgespris, vil både Rødt, SV og Sp frede ordningen. Nå går de rødgrønne partiene i gang med forhand­linger om strøm­pris­ord­ningen.