Villaks

Ønsker jakt på sel som spiser opp laks

Sel forsyner seg godt av villaksen på vei til og fra Tanaelva. Selen er fredet, men nå krever Tana kommune at jakt må bli tillatt.

Vil oppheve fredning: Fisket i Tanaelva har vært stanset de to siste årene på grunn av svak bestand av villaks. Kommunen mener fredning av sel er en viktig årsak. Foto: Ole Magnus RappVil oppheve fredning: Fisket i Tanaelva har vært stanset de to siste årene på grunn av svak bestand av villaks. Kommunen mener fredning av sel er en viktig årsak. Foto: Ole Magnus Rapp

Da det var tillatt med jakt, holdt selbestanden seg på 12–15 dyr. Men etter at munningen av Tanaelva ble naturreservat i 1991, har bestanden økt. Nå teller lokalbefolkningen flere hundre sel av arten havert og steinkobbe.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kriminelle i barnevernet

En ny enhet i det statlige barne­ver­net skal ta styring over de private barne­vern­s­el­ska­pene.

Arbeidsliv

Bygge­bran­sjen kan nå markere godt over fire år med konti­nu­erlig dårlige markeds­ut­sikter.

Skole

Dorthe Askes sønn har barne­au­tisme, men får ikke plass på spesial­skole. Nå vil byrådet kutte i støtta som nærskolen får for å tilrette­legge for sønnen.