Forsvar

På grensevakt mot en nabo i krig

Norske soldater vokter grensa som før. På russisk side har mange blitt sendt til kamp i Ukraina.

STORT OPPDRAG: Patruljefører Johannes Børnes og grensejeger Jon Aasen er på oppdrag. Hvermannsen kan påtreffe vaktsoldatene langs den 197,7 kilometer lange russergrensa. STORT OPPDRAG: Patruljefører Johannes Børnes og grensejeger Jon Aasen er på oppdrag. Hvermannsen kan påtreffe vaktsoldatene langs den 197,7 kilometer lange russergrensa.

Røyken fra fabrikkpipene i russiske Nikel har stilnet. Etter å ha forurenset omgivelsene i tiår – og fått millionstøtte fra Norge til å rense giftutslippet – er smelteverket nå stengt, og innbyggerne i Pasvik sin naboby går usikre tider i møte.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kraft

Regje­ringens første forslag til regulering av datasentre kommer i slutten av 2027. Innen den tid kan nye datasentre sluke 60 prosent av kraft­over­skuddet, viser tall fra Statnett.

Arbeidsliv

Det er ikke lov å innføre et krav om tariff­av­tale på offentlige prosjekter innenfor EØS-reglene, mener regje­ringen. Den konklu­sjonen vil Rødt utfordre på Stortinget.

Smarttelefon

Først tok psyko­lo­gene til orde for en 18-årsgrense på smart­te­lefon. Nå følger legene etter i et støtte­opp­rop. Hittil har de fått over 700 sig­na­turer, ifølge initia­tiv­taker Charlotte Lunde.