Kunst

Mange ord med i laget

Jorunn Veiteberg tror tida for den eneveldig herskende kuratoren er forbi. Det sørger hun ikke over.

VIL DELE: Jorunn Veiteberg har ikke sans for Åsmund Thorkildsens forslag om å gi utstillinger status som kuratorens åndsverk. Hun ønsker seg en sterk delingskultur. VIL DELE: Jorunn Veiteberg har ikke sans for Åsmund Thorkildsens forslag om å gi utstillinger status som kuratorens åndsverk. Hun ønsker seg en sterk delingskultur.

Da Jorunn Veiteberg satte sammen sin første utstilling på 1980-tallet, var det knapt noe som het kurator her til lands. I løpet av sin yrkeskarriere har kunsthistorikeren sett yrkesidentiteten vokse fram, men ikke uforstyrret: Ved årtusenskiftet var kuratoren en utskjelt skikkelse, beskyldt for å anse seg selv som viktigere enn kunstneren og kunsten.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Kunst

Mennesker, ikke muser

Kai Fjell (1907–1989) malte kvinnen som symbol for den livgivende naturen. Men ikke uten blikk for hennes krevende livsbetingelser.

Kunst

Hypo­chondria of the Heart

Fenomenet Esben Weile Kjær bringer Mercedes-stjerner nordover.

Kunst

Yester­Light – Sensing Ruptures of Time

Lesia Vasylchenko smelter samtid og science fiction sammen i sin utstilling i Berlin.