KUNST

Ikke bare loff med sirup på

Geir Haraldseth kuraterte årets mest utskjelte utstilling. Det lever han godt med.

ROLIG: Kurator Geir Haraldseth ved Nasjonalmuseet kaller ­museets åpningsutstilling pønka og radikal. ROLIG: Kurator Geir Haraldseth ved Nasjonalmuseet kaller ­museets åpningsutstilling pønka og radikal.
  • Da Nasjonalmuseet åpnet dørene i juni, nærmest kappet kritikerne om å gi åpningsutstillingen «Jeg kaller det kunst» hardest medfart. Men ingen kunne overgå museets egne arkitekt Klaus Schuwerk, som foruten å kalle den et «loppemarked», foreslo den alternative tittelen «150 tapere de har funnet».

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Kultur

På tampen

Kva er verst for NRKs truverd: å krevja ute­sten­ging av Israel eller å lata som at Eurovision eksisterer i «drøm og fantasier»?

Historie

Nesten alle filmene om okku­pa­sjonstida har kommet de siste 25 årene.

Historie

Arne sang «Ja, vi elsker» for første gang. Bjarne ventet på at faren skulle komme hjem. I dag er det 80 år siden freden kom til Norge.