Danmark

ET LAND PÅ SPAREBLUSS

Skyhøye energipriser setter Danmarks politikere, næringsliv og klimaaktivister på prøve:

MÅTTE STENGE: Formann Poul-Erik Damgaard står foran den nå stengte Livsstil-Højskolen. Han frykter at flere høyskoler og andre bedrifter vil bli stengt som følge av energikrisa. Skolen brukte naturgassovn til å fyre med, som for tida er det dyreste i Danmark. Sigve Bremer MejdalMÅTTE STENGE: Formann Poul-Erik Damgaard står foran den nå stengte Livsstil-Højskolen. Han frykter at flere høyskoler og andre bedrifter vil bli stengt som følge av energikrisa. Skolen brukte naturgassovn til å fyre med, som for tida er det dyreste i Danmark. Sigve Bremer Mejdal
PÅ UTSIDA: Damsgaard prøve å se inn vinduene i det sterke sollyset på den nå stengte høyskolen. Han måtte nylig gi den triste beskjeden til ansatte og kursdeltakere. PÅ KLIMATOKT: Alexandra Woolridge og Axel Egholm Nissen går rundt i Københavns gater og henger plakater på sykler og dørhanker for å minne folk om å stemme grønt. FORLATT: Høgskolen hadde et uteområde hvor man kunne lage mat. Utstyret ligger der ennå. STÅLSETTER SEG: Julia Bjerre Hunt og familien forventer energiregninger på flere tusen kroner ekstra. Her er hun hjemme i Roskilde. SÅ KALDT DET ER: I vinduene på Livsstils-høgskolen, her der elevene bodde, hang lapper for å minne om strømsparing.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Japan

Nasjo­na­listen Sanae Takaichi blir Japans første kvinnelige stats­mi­nister.

Reportasje

Han var med å knekke kommu­nismen, men sitter selv igjen med en knekt nese. Etter helgas valg frykter dissi­den­tene at Russland kommer tilbake.

Reportasje

«Tsjekkias Trump» kan vinne valget denne helgen. Det får Brussel til å skjelve.