Analyse

Avmålt skepsis

Palestinske fraksjoner har blitt enige om å holde valg:

VALG: Mahmoud Abbas er president godt på overtid, her fra et møte med palestinske ledere i 2019. Nå er det gjort avtale om valg neste år. FOTO: ABBAS MOMANI, AP/NTB ABBAS MOMANIVALG: Mahmoud Abbas er president godt på overtid, her fra et møte med palestinske ledere i 2019. Nå er det gjort avtale om valg neste år. FOTO: ABBAS MOMANI, AP/NTB ABBAS MOMANI

Det har tatt nærmest uendelig med tid. Etter flere måneder med intens mekling i Algerie, fikk president Abdelmadjid Tebboune torsdag i forrige uke på plass avtalen mellom fjorten palestinske fraksjoner om å holde valg på president og den lovgivende forsamlingen (PLC) for første gang siden 2006.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Migrasjon

Storbri­tannia og Frankrike er enige om tiltak for å stanse båtflykt­ninger. Lachlan Macrae fra Calais Food Collective frykter det kan føre til økt fiendt­lig­het mot migranter.

Tyrkia

PKK legger ned våpnene etter 40 år med væpnet kamp

Belarus

Belarus løslater en rekke politiske fanger. Men demo­krati­be­ve­gelsen får det ikke bedre av den grunn, sier Belarus-forsker Paul Hansbury.