Kunst

Savner norske fotopionerer

Fotokunstner Dag Alveng mener Nasjonalmuseet i sin nye utstilling forsømmer fotokunstnere fra den første generasjonen:

HVEM ER VIKTIGST I LANDET HER? Fotokunstner Dag Alveng reagerer på at Nasjonalmuseet ikke har inkludert pionergenerasjonen fotokunstnere i sin samlingspresentasjon av norsk samtidskunst. Her er han i studioet sitt i Bispegata i Oslo – for anledningen avspeilet ved hjelp av sin assistent. Aleksandra Hanna PestkaHVEM ER VIKTIGST I LANDET HER? Fotokunstner Dag Alveng reagerer på at Nasjonalmuseet ikke har inkludert pionergenerasjonen fotokunstnere i sin samlingspresentasjon av norsk samtidskunst. Her er han i studioet sitt i Bispegata i Oslo – for anledningen avspeilet ved hjelp av sin assistent. Aleksandra Hanna Pestka

– Fotokunstnere fra 1970- og 1980-tallet er fraværende i framstillingen av samtidskunst fra 1960 til i dag. Det stiller jeg meg spørrende til, sier Dag Alveng.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Kunst

Tyfon

Hvor skal man lokalisere det performative når såpass mye foregår i bekmørke? I «Tyfon» må plasseringen i tid og rom være en kalkulert del av helheten.

Kunst

Mother Maiden Muse

Mildred Kärkkäinen Gaengers malerier skildrer kvinnekroppens varegjøring med et ulmende ubehag.

Kunst

LonelyFans | praktisk maling

Ensomme herrer møter en gjeng av fargefelt i Kristiansand.