Kunst

Når blå blir en varm farge

Svenske Eugene Janssons (1862–1915) mannekropp-malerier er formen Stuart Mayes’ arbeider støpes i på Uppsala Konstmuseum.

Slående: I noen slående, skoletavle-aktige serier har Stuart Mayes kartlagt kretsen rundt Eugene Jansson og hvilken relasjon han hadde til sine bekjente. Foto: Pär FredinSlående: I noen slående, skoletavle-aktige serier har Stuart Mayes kartlagt kretsen rundt Eugene Jansson og hvilken relasjon han hadde til sine bekjente. Foto: Pär Fredin

Stuart ­Mayes: | Following Eugene: A Spring Outing

Uppsala Konst­museum

Står til 11. oktober

Kanskje er det bestandig en grad av identifikasjon, på kanten til en besettelse, som driver en kunstner til å nøste opp i en annen kunstners liv og virke. I alle fall når det ikke lenger lar seg bortforklare som inspirasjon, men utgjør selve formen arbeidet blir støpt i.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Kunst

Alt står i flammer

Kristian Skylstad er en konsekvent uforutsigbar kunstner.

Kunst

Høst­utstillingen 2026. ­Statens 139. kunst­utstilling

Ingenting tyder på at Høst­­utstillingen er i ferd med å bli en ­oppsamlingsplass for trygge triumfer.

Kunst

Mickael ­Marmans og Martin ­Sæther: One step forward, two steps ­backward