Næringsliv

Setter sjøpølse på spisekartet

For at verden skal få mat nok, må vi høste mer. Krill, børstemark og sjøpølse kan bli vanlig mat:

MAT PÅ BORDET: Professor Edel Elvevoll ved Norges arktiske universitet i arbeid med å sortere bunndyr som er fanget i Polhavet. FOTO: OLE MAGNUS RAPP MAT PÅ BORDET: Professor Edel Elvevoll ved Norges arktiske universitet i arbeid med å sortere bunndyr som er fanget i Polhavet. FOTO: OLE MAGNUS RAPP

I 2050 er vi trolig 10 milliarder mennesker på jorda, og behovet for mat vil være 50–60 prosent større enn i dag. Over hele verden spør politikere, forskere og næringslivet seg hvor maten skal komme fra. I Norge er det havet man stiller forventningene til.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Ministernes mester

Jonas Gahr Støre er elsket av verdens­lederne. Norske velgere er det verre med.

Jordbruk

Vått og grått vær truer bønder i Trøndelag med økonomiske tap og ødelagte avlinger. Kornbonden Ole Martin Riseth ligger våken og håper været snur.

Datasenter

Menings­måling viser stor folkelig motstand mot nye datasentre. Rødt vil ha en «pa­nikk­lov» i datasenter-byggingen.