Dagboka

Ferja

  • Tida då ein kunne ringje for at ferja skulle vente, er over, fortalde reiarlaget Fjord1 til Avisa Nordhordland i vinter. Avisa skreiv om ein drosjesjåfør i Gulen som er skuffa over at ho ikkje kan halde att ferja eitt minutt eller to når ho køyrer ein dårleg pasient til sjukehus i Bergen. Sjølv om det ikkje står om liv, kan det vere tøft å vente ein heil time på neste ferje, meiner ho. «Alt skal bli meir effektivt, men kvar er det menneskelege oppe i dette?» spør ho retorisk. Fjord1 seier dei må halde seg til kontraktane, og om dei skulle teke att eitt minutt eller to på overfarten, ville det ført at dei steig over grensene for CO2-utslepp.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Dagboka

Nordover

Du må takle kulde og mørketid. Våpen og egen snøscooter tilhører stillingen. To helikoptre står klare og etatens båt er størst i havna. En av byens fineste boliger blir ditt hjem. Kongen kommer kanskje innom, i hvert fall er politikere fra Stortinget og regjering stadig på besøk. Stillingen som Sysselmester på Svalbard er ledig, og 15 interesserte har søkt. Nåværende statlig toppsjef på øygruppa Lars Fause takkes av etter å ha fullført to treårs åremål som er maksimal jobblengde.

Konge

Kongen er blitt skikkelig syk, så dette er en god anledningen til å si noe fint om ham. Personlig er jeg i prinsipielt mot monarki som styreform. Ideen om at makt skal gå i arv er absurd og gammeldags. Men, kong Harald har fått meg til å fravike prinsippene mine, i hvert fall så lenge han er i live. Jeg kan ikke se for meg at noen stortingspresident eller president kunne gjort en bedre jobb som et samlende statsoverhode for Norge. Det er mye han fortjener skryt for. De fleste av oss pensjonerer seg når vi er 67 år.

Kongen

Kongen er sjuk. Vi får håpe at han overlever og vert frisk att. Harald er barn av to syskenbarn, og også bestefaren hans Haakon var gift med syskenbarnet sitt. Det er kanskje ikkje ideelt for helsa, men fram til no har han jo verka både frisk og rask. Faktisk er det ikkje så farleg å få born med syskenbarnet sitt, men det er dumt når det skjer gong på gong. For eit samfunn er det betre for folkehelsa med utskifting av genmaterialet. Kring 50 prosent av alle ekteskap i Pakistan er mellom syskenborn, og det gjer at sjansen for å få alvorleg medfødd genetisk sjukdom aukar.