Pride

Maner til felles front mot hat

Leder i Skeiv Verden advarer mot å knytte masseskytingen i Oslo til muslimer og islam:

MARKERING: Masseskytingen i Oslo natt til lørdag gjorde at årets planlagte Pride-parade ble avlyst. Men tusenvis av mennesker tok til gatene likevel, i en spontan solidaritetsmarkering. Her fra Grønland i Oslo. FOTO: HÅKON MOSVOLD LARSEN, NTB Håkon Mosvold LarsenMARKERING: Masseskytingen i Oslo natt til lørdag gjorde at årets planlagte Pride-parade ble avlyst. Men tusenvis av mennesker tok til gatene likevel, i en spontan solidaritetsmarkering. Her fra Grønland i Oslo. FOTO: HÅKON MOSVOLD LARSEN, NTB Håkon Mosvold Larsen

– Det er allerede mye islamofobi og rasisme som florerer i samfunnet vårt. Jeg tror ikke det vil bli mindre av det nå, sier Bassel Hatoum.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Reportasje

I flere år har aktivister samlet inn biler og sendt til fronten i Ukraina. Denne gangen er også fag­foreningsveteran Boye Ullmann med på turen.

Forsvar

Forhand­lin­gene om forsvars­for­liket får utsatt frist for enighet. Frps Morten Kol­bjørn­sen sier Heime­ver­net trolig fredes fra kutt.

Innvandring

Det kan bli lettere å kaste ut kriminelle utlen­dinger, og det åpnes for asylbe­handling i utlandet. Men veien dit er lang, mener menneske­ret­tig­hets­topp.