Pensjon

Flertallet er for å øke aldersgrensa

Forslaget om å øke pensjonsalderen møter brei politisk støtte:

POSITIV: Aps Tuva Moflag er åpen for både å øke pensjonsalderen og å skjerme uføre for levealdersjustering. FOTO: HANNE MARIE LENTH SOLBØ Hanne Marie Lenth SolbøPOSITIV: Aps Tuva Moflag er åpen for både å øke pensjonsalderen og å skjerme uføre for levealdersjustering. FOTO: HANNE MARIE LENTH SOLBØ Hanne Marie Lenth Solbø

Pensjonsutvalget, ledet av Kristin Skogen Lund, la for ei uke siden fram sin rapport. Der foreslår de flere endringer. To av disse kan ligge an til å få politisk flertall på Stortinget: en heving av pensjonsalderen, og en form for skjerming av de uføre mot pensjonskutt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Økonomi

Sjeføkonom i Eika-gruppen Jan Ludvig An­dre­assen frykter at krise i bygge­bran­sjen, oljepris­kollaps og en KI-boble som sprekker, kan få store konse­kvenser for norsk økonomi.

Kartlegging

Via nye flyfoto finner Kartverket store mengder kjørespor i norsk natur, samt stier, hytter og mye annet som til nå ikke er kartlagt.

Natur

Økt press på reindrifta øker mengden rein­gjer­der. De som bygger rein­gjer­der, må ta hensyn til fuglenes måte å fly på, sier pensjonist og forsker Kjetil Bevanger.