Pensjon

Flertallet er for å øke aldersgrensa

Forslaget om å øke pensjonsalderen møter brei politisk støtte:

POSITIV: Aps Tuva Moflag er åpen for både å øke pensjonsalderen og å skjerme uføre for levealdersjustering. FOTO: HANNE MARIE LENTH SOLBØ Hanne Marie Lenth SolbøPOSITIV: Aps Tuva Moflag er åpen for både å øke pensjonsalderen og å skjerme uføre for levealdersjustering. FOTO: HANNE MARIE LENTH SOLBØ Hanne Marie Lenth Solbø

Pensjonsutvalget, ledet av Kristin Skogen Lund, la for ei uke siden fram sin rapport. Der foreslår de flere endringer. To av disse kan ligge an til å få politisk flertall på Stortinget: en heving av pensjonsalderen, og en form for skjerming av de uføre mot pensjonskutt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Eldreomsorg

Sps Kjersti Toppe tek til orde for ned­skri­ving av studie­lånet for studentar som blir besøks­vennar.

Flyktninger

Flere kommuner opplever at alle flykt­nin­gene forsvinner etter at boplikten utløper. Fafo-forsker mener en del kommuner bør få slippe bosetting.

Arbeidsliv

Kan gå i streik for å sikre tariff­av­tale