Leder

En skandale

  • Ikke alle utlendinger på gjennomreise i Storbritannia som blir begjært utlevert av en annen stat, blir sendt ut. Bare Wikileaks-grunnlegger Julian Assange blir det. Journalistnestor Erling Borgen formidlet i går til sine Facebook-venner hvordan en annen utleveringsbegjæring endte med omvendt resultat. Da Chiles tidligere diktator Augusto Pinochet kom til London for en ryggoperasjon i 1998, ba en spansk domstol om å få ham utlevert så han kunne bli stilt for retten for sine ugjerninger. Mange av hans ofre var bosatt i Spania. «Pinochet ble ikke, som Assange, puttet i et høyrisikofengsel. Han fikk bo i en villa i Surrey, med en golfbane som nærmeste nabo. Diktatoren ble heller aldri utlevert, men sendt tilbake til Chile etter 503 dager. Storbritannias utenriksminister, Jack Straw, tok avgjørelsen ‘på grunn av Pinochets dårlige helse’», skriver Borgen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Leder

Uverdige kutt for uføre

Kutt i uføretrygda under rusbehandling tvinger mange uføre til å avslutte behandlingen før den er ferdig, meldte NRK i helga. Kanalen intervjuet uføre Kjell Robin (36), som to ganger har gått i behandling for å få kontroll over alkoholproblemene. Begge ganger har han avsluttet behandlingen på grunn av økonomiske problemer. Årsaken er at Nav kutter uføretrygda til pasienter i rusbehandling til en brøkdel når behandling på institusjon trekker ut i tid. Måneden pasientene legges inn, og de tre påfølgende månedene, får de full uføretrygd. Deretter kuttes trygda med svimlende 86 prosent.

Det store vi

«Jeg? Nei. Ikke jeg. Vi! – Det store vi.» Ordene som avslutter Helge Krogs skuespill fra 1917 med nettopp den tittelen, ligger nå som et teppe av konfetti over landet. Etter 28 år har Norges herre­landslag igjen slått Brasil 2–1 i VM i fotball, og den nasjonale euforien vil ingen ende ta. Det store vi er åpent for alle. Det var akkurat sånn det skulle skje. Det var meningen at Patrick Berg skulle lempe inn et mål to og et halvt minutt inn i kampen og få det annullert – så Norge skulle få kjenne på at det var mulig å skåre mot Brasil.

Frp mot nye høyder

Det fantes lenge en seiglivet myte om at Høyre alltid ville være det ledende partiet på borgerlig side i Norge. Frp kunne snike seg forbi på målingene, ble det sagt, men det var en anomali. Når det politiske systemet befant seg i likevekt, ville Høyre alltid være suverent. I dag kan ingen lenger akseptere den historiefortellingen. I tre av de siste seks stortingvalgene har Frp blitt største parti på blå side, og på målingene er Sylvi Listhaug & Co. dobbelt så store som lillebror Høyre.