Krig

Sender tyngre skyts

155 millimeter-kanoner

Granater på 43 kilo

Rekkevidde på 30 kilometer

UT I KRIG: En M-109-vogn fra artilleribataljonen på vei til Finnmark for å trene. Nå sendes de samme vognene til Ukraina. FOTO: FREDERIK RINGNES, FORSVARET Frederik Ringnes / ForsvaretUT I KRIG: En M-109-vogn fra artilleribataljonen på vei til Finnmark for å trene. Nå sendes de samme vognene til Ukraina. FOTO: FREDERIK RINGNES, FORSVARET Frederik Ringnes / Forsvaret

Tirsdag annonserte USAs forsvarsminister at Norge sender artilleri til Ukraina, som del av en større, vestlig våpenpakke. Norske myndigheter har av sikkerhetshensyn ikke bekreftet amerikanernes utsagn, men våpnene vi sender, skal være en rekke artillerivogner av typen M109 A3GN.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Transport

Sp i nytt drama om avgift

Miljø

Hadsel kommune i Vesterålen går i front for ta vare på naturen. Kamp mot sitkagran og verning av myr er blant tiltakene.

Arbeidsliv

Telemark vil ha mindre strenge regler for offentlige anskaf­felser. Det vil useriøse bedrifter vinne på, mener Felles­for­bundet.