Krig

Sender tyngre skyts

155 millimeter-kanoner

Granater på 43 kilo

Rekkevidde på 30 kilometer

UT I KRIG: En M-109-vogn fra artilleribataljonen på vei til Finnmark for å trene. Nå sendes de samme vognene til Ukraina. FOTO: FREDERIK RINGNES, FORSVARET Frederik Ringnes / ForsvaretUT I KRIG: En M-109-vogn fra artilleribataljonen på vei til Finnmark for å trene. Nå sendes de samme vognene til Ukraina. FOTO: FREDERIK RINGNES, FORSVARET Frederik Ringnes / Forsvaret

Tirsdag annonserte USAs forsvarsminister at Norge sender artilleri til Ukraina, som del av en større, vestlig våpenpakke. Norske myndigheter har av sikkerhetshensyn ikke bekreftet amerikanernes utsagn, men våpnene vi sender, skal være en rekke artillerivogner av typen M109 A3GN.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Sjømat

I fire år har Skjervøy kommune jobba sammen med nabokom­mu­nene for å legge en plan for kysten. Stats­for­val­teren stikker kjepper i hjulene, mener ordføreren.

Drivstoff

Sjølv om det skjedde motvillig og raskt, er Per Vidar Kjølmoen glad for at drivstoff­pri­sane no vert lågare.

Rød ungdom

Til helga skal Rød Ungdoms landsmøte behandle et forslag om å erstatte hæren med en såkalt folke­mi­lits.