Flyktninger

Får lite til opplæring

Frivilligheten får 95 millioner kroner mer. Ikke nok til norskopplæring, sier Caritas:

TRYGGHET I HVERANDRE: Valeriia Varavina, Antonina Yermolenko og Alina kjenner hverandre fra hjembyen Kharkiv. De håper at de kan holde sammen når de skal bosettes i en kommune. Her er de hos Caritas i Oslo. Sigve Bremer MejdalTRYGGHET I HVERANDRE: Valeriia Varavina, Antonina Yermolenko og Alina kjenner hverandre fra hjembyen Kharkiv. De håper at de kan holde sammen når de skal bosettes i en kommune. Her er de hos Caritas i Oslo. Sigve Bremer Mejdal

Så langt har det blitt registrert 15.154 asylsøknader fra ukrainske flyktninger i Norge, ifølge UDI. Blant dem er Valeriia Varavina, Antonina Yermolenko og Alina. De er fra byen Kharkiv og kom til landet for en måned siden. Alle har fortsatt familie i Ukraina. Alina viser en video på telefonen sin. Videoen har hun fått fra faren, og den viser ham og broren som sitter inne i et militært kjøretøy.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kraftkrisa

Kraft­bran­sjen i nord forlanger at gasskraft­verket på Melkøya holdes i drift også etter elektri­fi­se­ringen.

Barnehage

For få ansatte gjør det vanskelig å etterleve barne­hage­loven, fastslår Deloitte i en rapport for Utdan­nings­di­rek­to­ratet.

Landbruk

Den norske bonden: Mil­lion­lønn eller nær fattig­doms­grensa