Leder

Ikke i vårt navn

  • På Facebook finnes det diskusjonsgrupper som ikler seg Klassekampens navn uten at vi har noe med dem å gjøre. En av dem er gruppa «Vi som bryr oss om avisa Klassekampen», som i årevis har vært åsted for nedrakking av avisas journalistikk og medarbeidere. Mange av holdningene som luftes på sida, står dessuten langt fra våre holdninger. Blant de mest høylytte moderatorene i gruppa uttrykkes det for eksempel støtte til Viktor Orbán, som nylig vant valget i Ungarn. Orbán er leder av det nasjonalkonservative partiet Fidesz og har blitt en av den autoritære høyresidas lederskikkelser i Europa. Han blander mistenkeliggjørende retorikk mot homofilie med innvandringsmotstand, men fordi han også kritiserer EUs overnasjonale innblanding, trekkes han fram som et forbilde – på grupper som bruker Klassekampen i sitt navn.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Leder

Kamp mellom gene­ra­sjoner

Brudd på arbeidslivets lovbud forekommer ikke bare i bilvaskerier, budbilbransjen og byggefirmaer. Denne høsten har Dagens Næringsliv avdekket hvordan junioransatte i landets største advokatfirmaer jobber langt mer enn lovens grense på 69 timer i uka. Ett selskap har skrevet ned arbeidstid utover lovens grense på post-it-lapper for å unngå at de føres i offisielle timelister. Den villeste avsløringen handler om Wiersholm-partner Jan Fougner, Norges fremste ekspert på arbeidsrett. I 2022 lot han en ung advokatfullmektig jobbe 100,5 timer på en uke. Kultur, knivskarp konkurranse og utsikter til stor inntjening kan forklare at unge ansatte går med på dette kjøret.

Urimelig

EUs tolløkninger for ferrolegeringer må ses som et uttrykk for den globale handelskrigen som ble startet av Donald Trump. Målet med tiltaket er å beskytte egen industri, som produserer til høyere kostnader enn Kina og India. Europa skal i større grad være selvforsynt. Det spesielle med vedtaket er at Norge og Island ifølge EU ikke inngår i det Europa som skal sikre sin selvforsyning. Tidligere var det sjelden store problemer i handelspolitikken mellom EU og EØS. Norge har hatt tollfrihet for industrivarer i over 50 år – lenge før EØS-avtalen. Endringen i EU-systemet skjedde etter brexit i 2016.

Malurt i VM-begeret

Det norske herrelandslaget i fotball har kvalifisert seg til VM for første gang på 28 år, og det attpåtil med det høyeste målsnittet i noen europeisk VM-kvalifisering. Herrelandslaget har gode enkeltspillere og framstår også som et sammensveiset og samspilt lag. Spillerne og apparatet rundt oser av humør, glede og selvtillit. Sånn kan fotballen være på sitt beste. Det er bare å håpe at spillerne holder formen fram til neste sommer, da VM går av stabelen i USA, Canada og Mexico. Politikken som omslutter neste års VM, er det dessverre liten grunn til å glede seg over.