Sensur

Mener sensur er ulovlig

De russiske propagandasidene Sputnik og Russia Today er blokkert i EUs medlemsland. Norge kan følge etter:

STRIDER MOT GRUNNLOVEN: Advokat Jon Wessel-Aas mener at å sensurere russiske mediekanaler i Norge er grunnlovsstridig. Det vil også legitimere Putins egen mediesensur, sier han. FOTO: CHRISTOPHER OLSSØN Christopher OlssønSTRIDER MOT GRUNNLOVEN: Advokat Jon Wessel-Aas mener at å sensurere russiske mediekanaler i Norge er grunnlovsstridig. Det vil også legitimere Putins egen mediesensur, sier han. FOTO: CHRISTOPHER OLSSØN Christopher Olssøn

I forrige uke gikk samtlige norske presseorganisasjoner sammen om å advare regjeringen mot å blokkere de russiske propagandaavisene Sputnik og RT (Russia Today) i Norge. På Stortinget i går kom statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) med et forsøk på avklaring.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Medier

Det Qatar-baserte mediet har dekket krigen i Gaza tett, men nå avslutter de samar­beidet med om lag 20 pressefolk. – Brutalt, sier Sidsel Wold.

Kunst

Lars von Trier har fylt 70, og jubileet markeres med en kunst­ut­stilling på Willumsens Museum – kuratert av filmska­peren selv.

Ny norsk sangbok

For Fawzi Warsame er «Western Union Flows» av Arif Murakami århundrets beste norsk­språk­lige låt.