Medier

Vurderer mediesensur

EU har blokkert russiske propagandamedier i sine medlemsland

Regjeringen vurderer nå å følge etter

I TENKEBOKSEN: Under et møte i regi av Oslo redaktørforening mandag uttalte statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) at det er naturlig at Norge slutter seg til EUs blokkering av Russia Today og Sputnik. FOTO: CHRISTOPHER OLSSØN Christopher OlssønI TENKEBOKSEN: Under et møte i regi av Oslo redaktørforening mandag uttalte statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) at det er naturlig at Norge slutter seg til EUs blokkering av Russia Today og Sputnik. FOTO: CHRISTOPHER OLSSØN Christopher Olssøn

Sist uke vedtok formannskapet i EU å blokkere to russiske mediehus fra å bli kringkastet i medlemslandene. Sensuren rammer Russia Today og Sputnik, to engelskspråklige mediehus som ifølge EU inngår i Russlands propagandaapparat for å spre usannheter og falske nyheter om krigen i Ukraina.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Medier

Erfarne utenriks­journalister som har vært «embedded», er skeptiske til at norske medier nå vurderer å reise til Gaza med israelske soldater.

Kulturpolitikk

Tage Pettersen (H) kutter i kunstner­stipendene, men skulle gjerne gått en dag i Odd Nerdrums kjortel.

Bøker

I Geir Gulliksens nye roman kjører hoved­per­sonen til Ukraina i en Toyota Corolla. For hva annet kan man gjøre?