Ukraina

Refsar våpenhjelp

Fleire forskarar går ut mot regjeringa sin våpeneksport:

HJELP: Soldatar frå 2. bataljon øvar på militærleiren på Rena. Noreg sender 2000 slike M72-våpen til Ukraina. FOTO: ANETTE ASK, FORSVARET/NTB Anette Ask / ForsvaretHJELP: Soldatar frå 2. bataljon øvar på militærleiren på Rena. Noreg sender 2000 slike M72-våpen til Ukraina. FOTO: ANETTE ASK, FORSVARET/NTB Anette Ask / Forsvaret

Blant dei som forskar på krig og konfliktløysing, er det fleire som no meiner at det verkar lite gjennomtenkt av europeiske land å sende våpen til Ukraina.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Utenriks

Det er ingen tvil om at Grønland tilhører Danmark, slår stats­sek­retær Andreas Kravik (Ap) fast. Han kaller Donald Trumps uttalelser «helt uaksep­table».

Venstresida

Ap-nestleder Tonje Brenna mener partiene på venstre­sida er i utakt med folk flest i spørsmål om klima, krimi­na­litet og inn­vand­ring.

Innvandring

Det er vanske­le­gare å snakke høgt om dei positive sidene ved inn­vand­ring i dag enn om utford­rin­gane, meiner Eivind Trædal (MDG).