Krig

Vil åpne grensene

SV, Rødt, MDG, Venstre og KrF vil ta imot ukrainske flyktninger:

PROTESTER: Mennesker samlet seg i går et steinkast unna den russiske ambassaden i Oslo for å protestere mot invasjonen av Ukraina. – Familien min sitter bare og venter på bombene, jeg føler meg helt maktesløs, alle vennene mine reiser nå i krigen, sier ukrainske Anna Superson. Christopher OlssønPROTESTER: Mennesker samlet seg i går et steinkast unna den russiske ambassaden i Oslo for å protestere mot invasjonen av Ukraina. – Familien min sitter bare og venter på bombene, jeg føler meg helt maktesløs, alle vennene mine reiser nå i krigen, sier ukrainske Anna Superson. Christopher Olssøn

Et medbrakt anlegg spiller den ukrainske nasjonalsangen, og de frammøtte står med hånda på hjertet og synger med. I nærheten av den russiske ambassaden i Oslo samlet det seg i går mennesker i demonstrasjon mot Russlands angrep på Ukraina.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Ukraina

Norges mål er at 100.000 ukrainske flykt­nin­ger skal returnere hjem ved krigens slutt. Det er vanskelig å se for seg, ifølge forsker og Ukraina-­ekspert Jørn Holm-Hansen.

Arktis

Hensynsløs jakt truet den norske hvalrossen med utryddelse, men nå er bestanden i kraftig vekst. Hyppige damebesøk fra Russland kan være hoved­for­kla­ringen.

Økonomi

Den nye boka til Martin Bech Holte er lite anna enn ein ideologisk kampskrift, seier forskar